[Rozmiar: 20567 bajtów]

Skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym.Skrzyżowanie ulic
Graniczna X Pasternakiewicza
Banacha X Lachmana

Zasady pierwszeństwa:
1)Znaki drogowe - Droga z pierwszeństwem oraz Ustąp pierwszeństwa w połączeniu z tabliczkami wskzaującymi przebieg drogi z pierwszeństwem.

Słowa kluczowe: znak D-1, znak A-7, tabliczka t-6a, tabliczka t-6cInformacje ogólne

Jako że skrzyżowania ulic Lachmana i Banach oraz Granicznej oraz Pasternakiewicza są bardzo podobne pod względem konstrukcji oraz reguł pierwszeństwa, oba te miejsca opisujemy wspólnie.
Zazwyczaj, jedno z tych skrzyżowań pojawia się na trasie podczas egzaminów. Wynika to z faktu, że umożliwia realizację istotnych elementów wymaganych programem egzaminacyjnym, ponieważ oznakowane jest znakami z tzw. pierwszeństwem łamanym. Przejazd przez tego typu miejsce jest obowiązkowym elementem każdego egzaminu (i zarówno od strony znaku D-1 "droga z pierwszeństwem" w połączeniu z tabliczką T-6a wskazującą rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem jak i od strony znaku A-7 "ustąp pierwszeństwa" w połączeniu z tabliczką T-6c wskazującą rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem).

Skrzyżowanie widziane z perspektywy kierującego, zbliżającego się od strony ustawienia znaku droga z pierwszeństwem.

Układ skrzyżowania oraz zaparkowane pojazdy/krzaki utrudniają obserwacje wlotu z prawej strony.

Skrzyżowanie widziane z perspektywy pojazdu zbliżającego od strony ustawienia znaku ustąp pierwszeństwa

Tu też ustąpienie pierwszeństwa wymaga właściwego ustawienia - dopiero ono umożliwia obserwację.

Duża trudność sprawia również ocena odległości pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, któremu należy ustąpić pierwszeństwa (często pojawia się "nagle")...

...Dodatkowo kierujący mają tendencję do bardzo późnego włączania kierunkowskazów lub ich niewłączania. Dalszą jazdę można podjąć po przepuszczeniu wszystkich pojazdów, z którymi realnie istnieje zagrożenie wejścia w kolizję.Wlot oznakowany znakiem droga z pierwszeństwem.

Kierujący, który zbliża się do tego skrzyżowania z zamiarem wykonania skrętu w lewo, powinien zbliżyć się do środka jezdni. W tym celu po wykluczeniu (poprzez obserwację w lusterkach zewnętrznych i wewnętrznym) możliwości spowodowania zagrożenia, należy obrać właściwy tor jazdy. Ważne aby przesunięcie w szerokości jezdni do jej środka odbyło się dynamicznie (oczywiście w sposób dostosowany do sytuacji na drodze). Następnie, niezwykle istotne jest odpowiednie zmniejszenie prędkości i przygotowanie biegu nr.2. Na tych skrzyżowaniach, jest to konieczne aby możliwa była właściwa obserwacja sytuacji. Minimalne nawet spóźnienie może prowadzić do poważnych błędów.

Skrzyżowanie to jest przykładem miejsca gdzie droga z pierwszeństwem nie przebiega na wprost przez skrzyżowanie. Ustawione oznakowanie sprawia iż kierujący, nadjeżdżający od strony Banacha/Pasternakiewicza, zmuszony jest ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Niestety, widoczność w tym miejscu jest bardzo ograniczona (jest to widoczne na zdjęciach grupie nr.2, w galerii powyżej). Spowodowane jest to rosnącymi krzakami (Pasternakiewicza) lub zaparkowanymi pojazdami (Banacha). Dodatkowo, obserwację utrudniają lusterka w pojeździe, dlatego obserwacja nie powinna być statyczna - kierujący powinien się wychylić do przodu i do tyłu żeby niczego nie przeoczyć. Jeśli kierujący ma jakiekolwiek wątpliwości warto po prostu zatrzymać pojazd (w miejscu umożlwiającym obserwacje), a następnie po nabraniu pewności, że sytuacja na to pozwala, zjechać ze skrzyżowania.Wlot oznakowany znakiem ustąp pierwszeństwa.

Kierujący pojazdem wyjeżdżając od strony ustawienia znaku A-7 "ustąp pierwszeństwa" w połączeniu z tabliczką T-6c wskazującą rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem zmuszony jest ustąpić pierwszeństwa niemal wszystkim uczestnikom ruchu poruszającym się po tym skrzyżowaniu.
Kluczowym elementem jest więc, ponownie, właściwe ustawienie się, które umożliwi obserwację. O ile ustąpienie pierwszeństwa pojazdowi zbliżającemu się z prawej strony nie przysparza kłopotów, o tyle kwestia pojazdów nadjeżdżających z przeciwka jest dużo bardziej skomplikowana. Błędem, który często popełniają osoby jest próba "zdążenia" przejechania przed tym pojazdem. Skrzyżowanie to jest dość "długie" i często decyzja ta okazuje się błędna, gdyż prędkość z którą poruszają się kierujący z przeciwka jest trudna do oceny.
Często zdarza się również, iż kierujący jadący z przeciwka bardzo późno, lub wcale nie używają kierunkowskazu aby zasygnalizować zamiar pokonywania skrzyżowania zgodnie z drogą z pierwszeństwem. Zaleca się zastosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec tych kierujących. Najbezpieczniejszym więc sposobem pokonania tego skrzyżowania jest opuszczenie go gdy nie zbliżają się już do niego inne pojazdy.