Sprawdzanie płynów lub sygnału dźwiękowego.

[Rozmiar: 40006 bajtów]

Nim uda nam się cokolwiek sprawdzić pod maską, musimy ją najpierw otworzyć. Aby to uczynić musimy użyć dźwigni znajdującej się wewnątrz auta, jest ona widoczna po otwarciu drzwi kierowcy.
[Rozmiar: 40006 bajtów]

Po pociągnięciu dźwigni, pokrywa odskakuje lekko do góry ale nim uda się ją otworzyć należy odbezpieczyć blokadę znajdującą się pod maską.
[Rozmiar: 40006 bajtów]
W tym celu lewą dłoń wsuwamy w miejsce gdzie znajduje się blokada i dwoma palcami zwalniamy ją, jednocześnie prawą ręką odciągamy pokrywę lekko ku górze.
[Rozmiar: 40006 bajtów]
Po otwarciu opieramy pokrywę na wsporniku. Wspornik odczepiamy a następnie należy umieścić go w gnieździe.


Sprawdzanie poziomu oleju w silniku

Sprawdzenie oleju to jedna z podstawowych czynności z którą powinien być w stanie poradzić się każdy kierowca, nawet w dzisiejszych czasach gdy wszystko załatwia za nas serwis. Olej jest tym dla silnika, czym dla ludzkiego ciała jest krew. Niewłaściwy poziom czy brak oleju szybko doprowadzą do zniszczenia silnika.
Podczas egzaminu Twoim zadaniem jest wskazanie gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom oleju w silniku. Więc wszystko co musisz zrobić to wskazać pomarańczowy miernik zaznaczony kółkiem na obrazu jednocześnie mówiąc:

"Tu, tym miernikiem sprawdzam poziom oleju w silniku".

Choć egzaminator nie powinien tego wymagać, warto wiedzieć że aby sprawdzenie poziomu oleju było wiarygodne należy zadbać o to by pojazd stał na równym, płaskim podłożu a silnik był po dłuższym unieruchomieniu (minimum 15min). Aby sprawdzić poziom oleju wyciągamy miernik (nazywany również potocznie bagnetem lub listwą pomiarową), przecieramy go szmatką, ponownie zanurzamy i po jego wyjęciu otrzymamy wiarygodny wynik. Ślad oleju powinien zawierać się między znacznikami MIN a MAX.


[Rozmiar: 41519 bajtów]

[Rozmiar: 4968 bajtów]


Sprawdzanie poziomu płynu chłodzącego

Płyn chłodzący odgrywa bardzo ważną rolę jako że odpowiada za właściwą temperaturę pracy silnika. Najczęściej zbiornik wyrównawczy tego płynu znajduje się w pobliżu chłodnicy a więc w przedniej części komory silnika.
Podczas egzaminu Twoim zadaniem jest wskazanie gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom płynu chłodzącego. Więc wszystko co musisz zrobić to wskazać zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego zaznaczonego strzałką jednocześnie mówiąc:

"Tu, w tym zbiorniku sprawdzam poziom płynu chłodzącego".

Płyn w Skodzie ma najczęściej barwę różową. Jego właściwy stan w zbiorniku wyrównawczym powinien znajdować się między kreskami wskazującymi poziom minimum (MIN) a maksimum (MAX). Wskazania mogą różnić się w zależności od temperatury silnika, pamiętaj żeby nigdy nie otwierać zbiornika gdy silnik jest "ciepły", bo znajdujący się pod ciśnieniem płyn może poparzyć Twoje ręce lub twarz.

[Rozmiar: 41519 bajtów]

[Rozmiar: 41519 bajtów]


Sprawdzanie poziomu płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy decyduje w samochodach osobowych o możliwości sprawnego zatrzymania auta, odgrywa więc kluczową rolę jeśli chodzi o nasze bezpieczeństwo.
Podczas egzaminu Twoim zadaniem jest wskazanie gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom płynu hamulcowego. Więc wszystko co musisz zrobić to wskazać zbiornik wyrównawczy płynu hamulcowego zaznaczonego kółkiem mówiąc:

"Tu, w tym zbiorniku sprawdzam poziom płynu hamulcowego".

Poziom płynu hamulcowego jest właściwy jeśli, podobnie jak w poprzednich przypadkach, znajduje się między znacznikami wskazującymi poziom minimum (MIN) a maksimum (MAX). Są one widoczne na zbiorniku wyrównawczym.Sprawdzanie poziomu płynu spryskiwaczy

Płyn w spryskiwaczach wykorzystywany jest w sytuacji gdy musimy zadbać o czystość przedniej i tylnej szyby. Płyn którym jest spryskiwana szyba w połączeniu z działaniem wycieraczek ma na celu szybko poprawić widoczność.
Podczas egzaminu Twoim zadaniem jest wskazanie gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom płynu w spryskiwaczach. Więc wszystko co musisz zrobić to wskazać zbiornik płynu w spryskiwaczach zaznaczonego kółkiem mówiąc:

"Tu, w tym zbiorniku sprawdzam poziom płynu w spryskiwaczach".

Niestety, o ile płyn nie jest nalany pod korek, nie uda się dostrzec czy płyn znajduje się w zbiorniku (jest on schowany w zderzaku). W przypadku gdy napotkamy bardzo dociekliwego egzaminatora, jedynym skutecznym sposobem sprawdzenia czy ten płyn jest w pojeździe jest krótkotrwałe włączenie spryskiwacza (pociągnij dźwignię od wycieraczek na chwilę "do siebie").
Płyn ten, jako jedyny spośród sprawdzanych, nie posiada poziomu w którym płyn powinien się zawierać. Zasada jest prosta - im więcej płynu, tym dłużej będziemy mogli korzystać ze spryskiwacza.
Przed dłuższą podróżą zaleca się więc uzupełnienie tego płynu. Warto wiedzieć że płyn ten ma odmiany zimowe i letnie. Letnia w niskiej zimowej temperaturze może zwyczajnie zamarznąć, czyniąc układ całkowicie bezużytecznym.

[Rozmiar: 41519 bajtów]

Sprawdzanie sygnału dźwiękowego

Sygnał dźwiękowy używany jest w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. dziecko wybiegające na jezdnię). Pamiętaj że nie wolno nadużywać sygnału dźwiękowego!
Podczas egzaminu Twoim zadaniem jest sprawdzenie działania sygnału dźwiękowego. W tym celu:

Wciśnij część kierownicy wskazaną jedną ze strzałek

tak jak zostało to wskazane na obrazku. Dźwięk sygnału akustycznego będzie stanowił potwierdzenie że sygnał działa i został sprawdzony.

[Rozmiar: 41519 bajtów]